Back to Top
Skip to Site Search Skip to Utility Nav Skip to Top Nav Skip to Left Nav Skip to Content
Close Main Menu

Math Tournament Winners

2017 Tournament Winners

Place Individual Competition Team Competition Overall
1st Hung Tran, GSU, Perimeter College-Clarkston Wake Tech – Team 1 Wake Tech College
2nd Joonho Choi, Wake Tech College Wake Tech – Team 3 Georgia State University, Perimeter College
3rd Smith Meach, Middle Georgia College Gaston College – Team 1 University of North Georgia, Gainesville
4th Kauri Salonvaara, UNG Catawba Valley Community College- Team 3 Gaston College
5th An Tran, GSU, Perimeter College-Clarkston Central Carolina Community College- Team 1

2016 Tournament Winners

Place Individual Competition Team Competition Overall
1st Thien Lam (GPC-Dunwoody) UNG Gainesville Team 1 UNG-Gainesville
2nd Andrew Hathcock (UNG-GV) The Capitol School Georgia Perimeter College
3rd Salomon Nabine (GPC-Dunwoody) Mitchell Community College Forsyth Technical College
4th Hung Nguyen (Forsyth Technical College) GPC-Dunwoody Team 2 Wake Technical Community College
5th Vinh Pham (GPC-Dunwoody)

2015 Tournament Winners

Place Individual Competition Team Competition Overall
1st Jiwon Lee (UNG-GV) UNG Gainesville Team 4 UNG-Gainesville
2nd Tongtong Zhao (GPC-Dunwoody) GPC Dunwoody Team 1 Georgia Perimeter College
3rd Clive Ling (WTCC-North) UNG Gainesville Team 5 Middle Georgia College
4th Blaise Pena (DTCC) Middle Georgia College Team 1 Wake Technical Community College
5th Yunhu Choi (GPC-Dunwoody)

2014 Tournament Winners

Place Individual Competition Team Competition Overall
1st Prem Shah (Wake Tech-North) Wake Tech North Team 2 Wake Tech
2nd Diwash Thapa(Wake Tech North) GPC Clarkston Team 1 GPC
3rd YeongSeo Hyun(Shelton State) GPC Dunwoody Team 4 Shelton State
4th Thomas Beasley(Catawba Valley CC) Wake Tech Main Team 1 UNG
5th John Anderson(Wake Tech-Main)    

2013 Tournament Winners

Place Individual Competition Team Competition Overall
1st Yoonhye Jang,(Shelton State CC) GPC-Dunwoody Team 2 Georgia Perimeter College, GA
2nd Jacob Walsh,
(Wake Technical CC)
Catawba Valley CC Team 1 Wake Tech Community College, NC
3rd Chu Ria, 
(Middle Georgia College)
GPC- 1 Catawba Valley Community College, NC
4th Robert Townsend,  (GPC-Dunwoody) Middle Georgia College Team 1 Middle Georgia College, GA
5th Cayla Hummel, (Shelton State CC)    

2012 Tournament Winners

Place Individual Competition Team Competition Overall
1st Huong Tram (GPC-Mesa) GPC-D-1 Georgia Perimeter College, GA
2nd An Pham (GPC-Mesa) CVCC-1 Middle Georgia College, GA
3rd Kyle Zimmerman MGC Durham Tech-1 Durham Tech, NC
4th Corey Hartsell (Gaston College) Middle GA-1 Gainesville State College, GA
5th Trung Quach (GPC-Mesa)    

2009 Tournament Winners

Place Individual Competition Team Competition Overall
1st Hanbyul Kim- Georgia Perimeter College (Dunwoody), GA Durham Technical Community College, NC Georgia Perimeter College, GA
2nd Tim Pluta, Durham Technical Community College, NC Wake Technical Community College, NC Durham Technical Community College, NC
3rd DieuVy Nguyen, Georgia Perimeter College, (Clarkston) GA Georgia Perimeter College, GA Clarkston Campus Wake Technical Community College, NC
4th Donghyun Park -Georgia Perimeter College, (Dunwoody) GA Gainesville State College, GA Gainesville Campus Tallahassee Community College, FL
5th Chuong Le, Wake Technical Community College, NC    

2008 Tournament Winners

Place Individual Competition Team Competition Overall
1st Perry Atangcho - Georgia Perimeter College (Dunwoody), GA Georgia Perimeter College, GA Dunwoody Campus Georgia Perimeter College, GA
2nd Andrew Lafrenier - Georgia Perimeter College, (Clarkston) GA Georgia Perimeter College, GA Dunwoody Campus Durham Technical Community College, NC
3rd Jinru Wang, Tallahassee Community College, FL Durham Technical Community College, NC Tallahassee Community College, FL
4th Hanbyul Kim, Georgia Perimeter College (Clarkston), GA Georgia Perimeter College, GA Clarkston Campus Catawba Valley Community College, NC
5th Andres Vargas, Durham Technical College, NC    

2007 Tournament Winners

Place Individual Competition Team Competition Overall
1st Perry Atangcho - Georgia Perimeter College (Dunwoody), GA Georgia Perimeter College, GA Clarkston Campus Georgia Perimeter College, GA
2nd Kwang-Yong Lee -Georgia Perimeter College, (Clarkston) GA Georgia Perimeter College, GA Dunwoody Campus Wake Technical Community College, NC
3rd Jamal Daher, Itawamba Community College, MS Wake Technical Community College, NC Itawamba Community College, MS
4th Ahmad Saffouri, Wake Technical Community College, NC    

2006 Tournament Winners

Place Individual Competition Team Competition Overall
1st Jackson Tanism - Georgia Perimeter College (Dunwoody), GA Catawba Valley Community College, NC Catawba Valley Community College, NC
2nd Jong Kim -  Gainesville State College Gainesville State College, GA Wake Technical Community College, NC
3rd Robert Ward - Dalton State College, GA Wake Technical Community College, NC Georgia Perimeter College, GA

2005 Tournament Winners

Place Individual Competition Team Competition Overall
1st Aragaw Akalu - Georgia Perimeter College, (Decatur) GA Georgia Perimeter College, (Dunwoody) GA Georgia Perimeter College, GA
2nd Jackson Tanis - Georgia Perimeter College, (Dunwoody) GA Durham Technical Community College, NC Durham Technical Community College, NC
3rd Prathyusha Vadlamudi - Durham Technical Community College, NC Catawba Valley Community College, NC Gainesville College, GA

2004 Tournament Winners

Place Individual Competition Team Competition Overall
1st Jun Jian Hou - Durham Technical Community College, NC Durham Technical Community College, NC Durham Technical Community College, NC
2nd Hia  Dang - Georgia Perimeter College, (Dunwoody) GA Georgia Perimeter College, (Dunwoody) GA Georgia Perimeter College, GA
3rd Austen Lethbridge-Scarl - Durham Technical Community College, NC Catawba Valley Community College, NC Clayton College and State University, GA

2003 Tournament Winners

Place Individual Competition Team Competition
1st Jun Jian Hou - Durham Technical Community College, NC Durham Technical Community College, NC
2nd Quochuy Huynh - Georgia Perimeter College, GA Gainesville College, GA
3rd Joshua VanderWall - Durham Technical Community College, NC Georgia Perimeter College, GA

2002 Tournament Winners

Place Individual Competition Team Competition
1st Brandon Luders - Georgia Perimeter College, GA Dalton State College, GA
2nd Jung Kim - Georgia Perimeter College, GA Gainesville College, GA
3rd Kasia Hebda - Gainesville College, GA Georgia Perimeter College, GA

2001 Tournament Winners

Place Individual Competition Team Competition
1st Qixing Zheng- Gainesville College, GA Gainesville College, GA
2nd Tengzhou Zhuang- Georgia Perimeter College, GA Durham Technical Community College, NC
3rd Tsu-wang Yang- Durham Technical Community College, NC Georgia Perimeter College, GA

2000 Tournament Winners

Place Individual Competition Team Competition
1st Young G Yun- Georgia Perimeter College, GA Georgia Perimeter College, GA
2nd Qixing Zheng- Gainesville College, GA Isothermal Community College, NC
3rd Steven Allison- Western Piedmont Community College, NC Gainesville College, GA

1999 Tournament Winners

Place Individual Competition Team Competition
1st Young G Yun- Georgia Perimeter College, GA Georgia Perimeter College, GA
2nd Ferdous Kahn- Georgia Perimeter College, GA Gainesville College, GA
3rd Woosuk Choi - Georgia Perimeter College, GA Western Piedmont Community College, NC

1998 Tournament Winners

Place Individual Competition Team Competition
1st Shao-Chou Ding - Dekalb College, GA DeKalb College, GA
2nd Bernard Bomba-ire - DeKalb College, GA Gainesville College, GA
3rd Matt Bennett - DeKalb College, GA Isothermal Community College, NC

1997 Tournament Winners

Place Individual Competition Team Competition
1st Adam Bailey - Spartanburg Tech College, SC DeKalb College, GA
2nd Vuchuong Do - DeKalb College, GA Chattanooga St. Tech Community College, TN
3rd Nina Safabakhsh - DeKalb College, GA (Only 1st & 2nd place teams were recognized)

1996 Tournament Winners

Place Individual Competition Team Competition
1st Dody Suratman - Macon College, GA Macon College, GA
2nd Jacob Sherwood - Gainesville College, GA Gainesville College, GA
3rd David Wada - DeKalb College, GA (Only 1st & 2nd place teams were recognized)

1995 Tournament Winners

Place Individual Competition Team Competition
1st Bill Kaufman - Gordon College, GA Gordon College, GA
2nd Steven Smith - Spartanburg Tech College, SC DeKalb College, GA
3rd Dody Suratman - Macon College, GA (Only 1st & 2nd place teams were recognized)

UNG follows Section 508 Standards and WCAG 2.0 for web accessibility. If you require the content on this web page in another format, please contact the ADA Coordinator.

Back to Top