Back to Top
Skip to Site Search Skip to Utility Nav Skip to Top Nav Skip to Left Nav Skip to Content
Close Main Menu

Services by Campus

Fall 2018 Schedule

Blue Ridge

Course Faculty Facilitator Session 1 Day/Time Session 1 Location Session 2 Day/Time Session 2 Location
MATH 1111 Mullins Deni Benchea (GVL) W 4:00 p.m. - 4:50 p.m. BRG 107; Nesbitt 1213 R 2:00 p.m. - 2:50 p.m. BRG 107; Nesbitt 1213

Cumming

Course Faculty Facilitator Session 1 Day/Time Session 1 Location Session 2 Day/Time Session 2 Location Office Hour Day/Time Office Hour Location
HIST 1112 McEwan Noah Bryant M 2:00 p.m. - 2:50 p.m. CMG 203 R 8:30 a.m. - 9:20 a.m. CMG 203 R 2:00 p.m. - 3:00 p.m. Library
HIST 2111 McEwan Lindsey Coggins R 8:30 a.m. - 9:20 a.m. CMG 104 F 11:00 a.m. - 11:50 a.m. CMG 203 T 8:30 a.m. - 9:30 a.m. Library
HIST 2111 McEwan Leah Hornsey T 8:30 a.m. - 9:20 a.m. CMG 203 R 2:00 p.m. - 2:50 p.m. CMG 104 F 12:00 p.m. - 1:00 p.m. CMG 136
HIST 2112 McEwan Jessica Downing M 12:00 p.m. - 12:50 p.m. CMG 104 T 11:00 a.m. - 11:50 a.m. CMG 160 W 1:30 p.m. - 2:30 p.m. Library
MATH 1111 McKinney Ramya Raja T 8:30 a.m.-9:20 a.m. CMG 104 R 8:30 a.m. - 9:20 a.m. CMG 162 T 11:00 a.m. - 12:00 p.m. Library

Dahlonega

Course Faculty Facilitator Session 1 Day/Time Session 1 Location Session 2 Day/Time Session 2 Location Office Hour Day/Time Office Hour Location
BIOL 1107K Aganovic Anthony Cervalli T 5:00 p.m. - 5:50 p.m. HNS 133 F 12:00 p.m. - 12:50 p.m. HNS 227 R 3:30 p.m. - 4:30 p.m. HNS pod
BIOL 1107K Aganovic Jenna Clausen - Voorhees M 5:30 p.m. - 6:20 p.m. HNS 133 W 4:00 p.m. - 4:50 p.m. HNS 226 M 2:00 p.m. - 3:00 p.m. HNS pod
BIOL 1107K Allen Laurie Harris T 1:00 p.m. - 1:50 p.m. Stewart 245 F 12:00 p.m. - 12:50 p.m. Stewart 245 R 1:00 p.m. - 2:00 p.m. Hoag, 2nd floor
BIOL 1107K Bialonska Charlie Bish W 1:00 p.m. - 1:50 p.m. Dunlap 211A R 5:00 p.m. - 5:50 p.m. Dunlap 211A T 3:30 p.m. - 4:30 p.m. Hoag, 3rd floor
BIOL 1107K Corotto Sierra Brock M 4:30 p.m. - 5:20 p.m. HNS 227 W 12:00 p.m. - 12:50 p.m. HNS 133 F 11:00 a.m. - 12:00 p.m. HNS, 4th floor
BIOL 1107K Crittenden Vincent Bartolomei M 4:00 p.m. - 4:50 p.m. HNS 226 R 9:30 a.m. - 10:20 a.m. HNS 133 T 4:00 p.m. - 5:00 p.m. HNS pod
BIOL 1107K Crook - Hill Elisabeth Bradberry T 5:15 p.m. - 6:05 p.m. HNS 227 R 9:30 a.m. - 10:20 a.m. Library 269 W 3:15 p.m. - 4:15 p.m. HNS, lobby 
BIOL 1107K Neyer Leannah Hicks W 12:00 p.m. - 12:50 p.m. Stewart 245 R 2:00 p.m. - 2:50 p.m. HNS 133 F 12:00 p.m. - 1:00 p.m. Rogers 201
BIOL 1107K Smith Camelia Rivera T 11:00 a.m. - 11:50 a.m. Stewart 245 R 3:30 p.m. - 4:20 p.m. HNS 133 T 1:00 p.m. - 2:00 p.m. Hoag, MSA office
BIOL 1108K Barding Abbey Risher T 4:00 p.m. - 4:50 p.m. Stewart 245 F 12:00 p.m. - 12:50 p.m. HNS 133 R 1:00 p.m. - 2:00 p.m. HNS pod
BIOL 1108K Davis Katie Beth Sims M 5:00 p.m. - 5:50 p.m. HNS 226 R 5:00 p.m.-5:50 p.m. HNS 149 W 5:00 p.m. - 6:00 p.m. Starbucks, 2nd floor
BIOL 1108K Oliver Rachel Williams M 9:00 a.m. - 9:50 a.m. Library 269 R 5:30 p.m. - 6:20 p.m. HNS 133 M 1:00 p.m. - 2:00 p.m. HNS pod
BIOL 2120K Crittenden Peyton Lee W 5:00 p.m. - 5:50 p.m. HNS 226 R 3:30 p.m. - 4:20 p.m. Stewart 245 T 12:30 p.m. - 1:30 p.m. HNS, first floor lobby
BIOL 2120K Gibson Abby Kelley M 9:00 a.m. - 9:50 a.m. Stewart 245 F 11:00 a.m. - 11:50 a.m. Stewart 245 W 11:00 a.m. - 12:00 p.m. Hoag Great Room
BIOL 2120K Patterson Alaina Whitmore M 8:00 a.m. - 8:50 a.m. Stewart 245 T 1:00 p.m.-1:50 p.m. Library 269 T 2:00 p.m. - 3:00 p.m. Library
BIOL 2500 Bialonska Hannah Erlinger M 5:00 p.m. - 5:50 p.m. HNS 147 W 12:00 p.m. - 12:50 p.m. HNS 149 M 12:00 p.m. - 1:00 p.m. HNS, first floor comp lab
CHEM 1211 Boatright Jennifer Garcia T 11:00 a.m. - 11:50 a.m. Library 269 R 11:00 a.m.-11:50 a.m. Library 269 R 9:00 a.m. - 10:00 a.m. Library
CHEM 1211 Embry Brianna Fay W 12:00 p.m. - 12:50 p.m. Dunlap 208 R 11:00 a.m. - 11:50 a.m. Stewart 245 M 1:00 p.m. - 2:00 p.m. Starbucks
CHEM 1211 Herbert Callie Downing R 12:00 p.m. - 12:50 p.m. LTC 269 W 12:00 p.m. - 12:50 p.m. HNS 227 M 10:00 a.m. - 11:00 a.m. Rogers 201
CHEM 1211 Herbert Ethan Johnson T 5:00 p.m. - 5:50 p.m. Rogers 307 F 2:00 p.m. - 2:50 p.m. Rogers 204 W 12:00 p.m. - 1:00 p.m. Starbucks, 2nd floor
CHEM 1211 Kruger Cory Duckworth M 2:00 p.m. - 2:50 p.m. Stewart 245 T 3:00 p.m. - 3:50 p.m. Stewart 245 M 12:00 p.m. - 1:00 p.m. Rogers 201
CHEM 1211 Miller Emily Shrewsbury W 2:00 p.m. - 2:50 p.m. Stewart 245 F 11:00 a.m. - 11:50 a.m. Dunlap 211B M 1:00 p.m. - 2:00 p.m. Rogers 201
CHEM 1211 Rumbao Emma Anderson M 5:30 p.m. - 6:20 p.m. Rogers 204 F 2:00 p.m. - 2:50 p.m. Stewart 245 T 1:00 p.m. - 2:00 p.m. HNS pod
CHEM 1211 Wilson Lauren Hall T 5:00 p.m. - 5:50 p.m. Rogers 204 R 12:00 p.m. - 12:50 p.m. Stewart 245 M 2:00 p.m. - 3:00 p.m. Rogers 201
CHEM 1212 Kruger Greer Hampton M 4:00 p.m. - 4:50 p.m. Library 269 R 5:00 p.m. - 5:50 p.m. Library 269 T 5:00 p.m. - 6:00 p.m. Starbucks
CHEM 1212 Meier Warren Treon W 3:00 p.m. - 3:50 p.m. Stewart 245 R 10:00 a.m. - 10:50 a.m. Stewart 245 M 4:00 p.m. - 5:00 p.m. Starbucks
MATH 1450 Green Maddie Dulaney W 12:00 p.m. - 12:50 p.m. Newton Oakes 13 R 1:00 p.m. - 1:50 p.m. Stewart 245 W 2:00 p.m. - 3:00 p.m. Starbucks
MATH 1450 Thompson Wesley Dodgen T 8:00 a.m. - 8:50 a.m. Dunlap 211A F 12:00 p.m. - 12:50 p.m. Newton Oakes 14 R 10:00 a.m. - 11:00 a.m. Library
MATH 2040 Green Oscar King M 4:00 p.m. - 4:50 p.m. Dunlap 211B; Nesbitt 1213 F 12:00 p.m. - 12:50 p.m. Library 163; Nesbitt 1213 T 9:30 a.m. - 10:30 a.m. Starbucks
MATH 2460 Chao Jesse Larios W 3:00 p.m. - 3:50 p.m. Dunlap 211A R 4:00 p.m. - 4:50 p.m. Dunlap 211A M 5:00 p.m. - 6:00 p.m. Rogers 115
MATH 2460 Sarria KG Grimes W 7:30 p.m. - 8:20 p.m. Newton Oakes 15 T 1:00 p.m. - 1:50 p.m. Dunlap 211B R 5:00 p.m. - 6:00 p.m. Dunlap 211B
PHYS 1111 Vogel Tori Archbold T 12:00 p.m. - 12:50 p.m. Stewart 245 W 5:00 p.m. - 5:50 p.m. Rogers 308 R 2:00 p.m. - 3:00 p.m. Starbucks

Gainesville

Course Faculty Facilitator Session 1 Day/Time Session 1 Location Session 2 Day/Time Session 2 Location Office Hour Day/Time Office Hour Location
CHEM 1211 Gunasinghe Jarek Viera M 11:00 a.m. - 11:50 a.m. Watkins 186 W 2:00 p.m. - 2:50 p.m. Watkins 186 T 4:00 p.m. - 5:00 p.m. ACTT Center
CHEM 1211 Thomas Stefen Gray W 9:00 a.m. - 9:50 a.m. Watkins 185 F 11:00 a.m. - 11:50 a.m. Watkins 185 M 11:00 a.m. - 12:00 p.m. ACTT Center
CHEM 1211 Todebush Emily Storck T 1:00 p.m. - 1:50 p.m. Nesbitt 1213 R 2:30 p.m. - 3:20 p.m. Watkins 181 T 11:00 a.m. - 12:00 p.m. Science Building
CHEM 1212 Allison & Nolibos Angel Shue M 9:00 a.m. - 9:50 a.m. Watkins 185 F 12:00 p.m. - 12:50 p.m. Watkins 186 M 12:00 p.m. - 1:00 p.m. Science, 2nd floor lobby
CHEM 3441 Quarles Abby English M 12:00 p.m. - 12:50 p.m. Watkins 186 F 12:00 p.m. - 12:50 p.m. Watkins 134 W 2:00 p.m. - 3:00 p.m. ACTT Center
ENGL 2050 Cowart Shea Barfield M 2:00 p.m. - 2:50 p.m. Nesbitt 2212 W 2:00 p.m. - 2:50 p.m. Nesbitt 2212 W 10:00 a.m. - 11:00 a.m. Nesbitt 1201
ENGL 2050 Moore Amanda Ayers M 3:00 p.m. - 3:50 p.m. Nesbitt 1213 W 5:30 p.m. - 6:20 p.m. Nesbitt 1213 W 3:00 p.m. - 4:00 p.m. Nesbitt 4164
ENGL 2111 Gilstrap Matthew Morrow Nesbitt 2218 Nesbitt 1213 W 3:00 p.m. - 3:50 p.m. Nesbitt 1213 W 2:00 p.m. - 3:00 p.m. Starbucks
HIST 2111 Ouzts Jonathan Harris M 12:00 p.m. - 12:50 p.m. Nesbitt 1213 F 12:00 p.m. - 12:50 p.m. Strickland 166 W 10:00 a.m. - 11:00 a.m. Nesbitt 1213
MATH 1111 Hartfield Uy Nguyen M 12:00 p.m. - 12:50 p.m. Watkins 134 F 8:00 a.m. - 8:50 a.m. Nesbitt 1213 W 3:30 p.m. - 4:30 p.m. Starbucks
MATH 1111 Hartfield Denisia Benchea W 4:00 p.m. - 4:50 p.m. Nesbitt 1213 R 2:00 p.m. - 2:50 p.m. Nesbitt 1213 F 3:00 p.m. - 4:00 p.m. Nesbitt 1213
MATH 1111 Yeager Kamryn Foster T 2:00 p.m. - 2:50 p.m. Nesbitt 1213 R 11:00 a.m. - 11:50 a.m. Watkins 181 M 10:00 a.m. - 11:00 a.m. Watkins, LS lab
MATH 1113 Balueva Jennifer Mendez W 10:00 a.m. - 10:50 a.m. Watkins 146 F 12:00 p.m. - 12:50 p.m. Watkins 133 M 10:00 a.m. - 11:00 a.m. ACTT Center
MATH 1113 Ramey Daniel Tchouawou Ngandjon T 1:00 p.m. - 1:50 p.m. Dunlap/Mathis 139 R 11:00 a.m. - 11:50 a.m. Watkins 182 R 9:00 a.m. - 10:00 a.m. ACTT Center
MATH 1450 Graveman Mireya Flores M 12:00 p.m. - 12:50 p.m. Watkins 187 W 1:00 p.m. - 1:50 p.m. Nesbitt 1213 R 1:00 p.m. - 2:00 p.m. Math Lab

Oconee

Course Faculty Facilitator Session 1 Day/Time Session 1 Location Session 2 Day/Time Session 2 Location Office Hour Day/Time Office Hour Location
BIOL 1107K Ricker Caroline Davis T 1:30 p.m. - 2:20 p.m. SI Room R 2:30 p.m. - 3:20 p.m. SI Room W 9:00 a.m. - 10:00 a.m. SI Room 
CHEM 1211 Caughran Zainab Idrees M 12:00 p.m. - 12:50 p.m. SI Room F 11:00 a.m. - 11:50 a.m. SI Room R 10:00 a.m. - 11:00 a.m. SI Room 
HIST 2111 Ouzts Mary Tomol W 10:00 a.m. - 10:50 a.m. SI Room R 11:00 a.m. - 11:50 a.m. SI Room W 2:00 p.m. - 3:00 p.m. SI Room 
MATH 1111 Graveman Alyssa Adams T 10:00 a.m. - 10:50 a.m. SI Room R 2:00 p.m. - 2:50 p.m. OCN 318 T 2:00 p.m. - 3:00 p.m. LC Common Area

Check UNG Connect for an up - to - date list of sessions and locations!

UNG follows Section 508 Standards and WCAG 2.0 for web accessibility. If you require the content on this web page in another format, please contact the ADA Coordinator.

Back to Top